Töltőtoll

Írások az írásról, íróktól, íróknak.

2009.02.28. 17:57 kollinz

Hogy kezdjünk neki az írásnak?

Címkék: írás tanácsok

Aki már valaha írt egy mondatnál hosszabb szöveget önszántából (vagy akár nem önszántából, ez most mindegy is), az tudja, hogy a legnehezebb mindig elkezdeni. És nem feltétlenül kell itt most magas szintű irodalmi művekre gondolni: sokszor nehéz rászánni magunkat akár csak egy e-mail megírására is. Az egyik legjobb "mindent tudó" blog, a Lifehack (amely egyébként rengeteg, írással kapcsolatos cikket is közöl, így reményeim szerint sok jövőbeli blogbejegyzés ihletője) körüljárta kicsit ezt a témát.
Mit tegyünk tehát, ha már az első lépésnél elakadtunk?

Mit akarunk egyáltalán írni?
Bármilyen írásról is legyen szó, ha röviden megfogalmazzuk, hogy miről akarunk írni, már meg is tettük az első lépést. Gondoljuk át, miről, kinek és milyen terjedelemben szeretnénk írni, és máris ráállítottuk az agyunkat a kreatív folyamatra.

Biztos, hogy érdekel?
Ha olyasmiről kezdesz írni, ami még téged sem érdekel, az biztosan érződik majd a műveden, ráadásul jóval nehezebben tudod rávenni magad az írásra. Persze előfordulhat az is, hogy muszáj olyanról írnunk, ami abszolút nem érdekel (pl. iskolai esszé). Ilyen esetben próbáljunk keresni valami olyan elemet a témában, amit a magunkénak tudunk érezni. Saját érdeklődésünk a legjobb motiváció.

Készítsünk részletes vázlatot
Noha az iromány az alapos tervezése egyhangúnak tűnhet, rengeteget segít, ha átgondoljuk, hogy írásunk milyen főbb szerkezeti egységekre tagolódik majd, és hogy az egyes egységekben miről és milyen terjedelemben szeretnénk írni.

Ne foglalkozzunk mással
Ha írunk, különösen, ha a folyamat elején tartunk, rendkívül nehéz fenntartani a folyamatos koncentrációt. Ilyenkor rendkívül könnyű kizökkenni a ritmusból, így ajánlott minden mást félretenni, és csak az írással foglalkozni.

Tegyük alacsonyabbra a lécet
Az embernek leginkább akkor megy el a kedve az írástól, amikor úgy érzi, nem elég jó, amit csinál. Ez különösen az írás elkezdésekor okozhat problémát, így javasolt ilyenkor alacsonyabbra tenni magunknak a lécet. Gondoljunk arra, hogy még ha nincs is minden mondat a helyén, a későbbiekben (második, harmadik draft) még számtalan lehetőségünk lesz a javításra.

Hagyjuk pihenni a művet
Miután kész vagyunk az első változattal, tartsunk egy kis szünetet, amikor egyáltalán nem foglalkozunk vele. Szellőztessük ki az agyunkat, és csak utána kezdjük el alaposabban végignézni, amit írtunk. Ellenkező esetben nem leszünk képesek objektíven megítélni azt.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://toltotoll.blog.hu/api/trackback/id/tr42908672

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása